HubSpot Platinum Partner · Teknisk flytt, konfiguration och onboarding
Den här sidan är för dig som ska lämna Salesforce och vill veta hur flytten går till.
Vi på Leadfront hjälper bolag med att flytta från Salesforce till bland annat HubSpot. Vi tar hand om den tekniska flytten av data och historik, sätter upp och konfigurerar HubSpot efter hur du arbetar, och ser till att de som arbetar i Salesforce kommer igång på riktigt i sitt nya CRM.
Att lyckas med ett CRM-byte handlar sällan om att få med allt, utan om att få med rätt saker.
Ett systembyte är ett av få tillfällen då gammal data går att lämna kvar utan diskussion, och mycket av det som samlats under åren är inte värt att flytta. Fält som ingen fyllt i på åratal, listor ingen öppnar och dubbletter som aldrig blivit rensade är de vanligaste exemplen. Du får helt enkelt en chans att börja om där det är logiskt att göra det.
Var gränsen går avgörs inte nu, utan senare i processen, när vi går igenom vad du har, vad du faktiskt använder och vad som måste följa med.
Har du ett ekonomisystem, ett ordersystem, avtalssignering eller en sajt som hänger ihop med CRM:et så kan vi ta det som en del av projektet.
Leadfront bygger egna integrationer och konfigurerar inte bara färdiga connectors. Ett system utan en färdig app i HubSpot Marketplace är inget stopp för oss.
Varje bolag ser olika ut, så upplägget skräddarsys till viss del men vi utgår alltid från vår arbetsprocess.
Vi sätter oss in i hur ni arbetar idag, vad som behöver följa med och vad som kan lämnas kvar.
Vi detaljplanerar när projektet planeras vara klart. Vi säkerställer så att vi håller tidsplanen.
Datan flyttas över och vi säkerställer så allt vi kommit överens om finns med i HubSpot.
Teamen utbildas i HubSpot innan flytten är komplett. Sälj, marknad och kundservice behöver alla olika saker, så utbildningen läggs upp efter vad respektive team använder systemet till.
När teamen sitter i systemet på riktigt kommer frågorna, och då finns vi tillgängliga, digitalt eller på plats för att stötta en smidig övergång.
Vi avslutar projektet med en utvärdering av vårt samarbete.
Efter lanseringen fortsätter vi stötta teamen, och arbetet går över i ett löpande samarbete. Hur mycket som ingår beror på vilket upplägg du valt.
HubSpot kan tekniskt vara på plats och ändå stå oanvänt.
Därför är utbildning och onboarding två skilda saker hos oss. Utbildningen ligger före flytten, så att teamen hinner förstå systemet innan det gamla stängs. Onboardingen börjar när systemet är igång och de riktiga frågorna kommer: något som bara visar sig i verklig användning.
Utväxlingen av er investering kommer när ni börjar använda systemet som det var tänkt att användas på riktigt.
Vad du behöver hjälp med beror på hur mycket som ska följa med, hur många team som ska in i systemet och hur mycket stöd du vill ha efter lanseringen. Medium är det upplägg vi rekommenderar som utgångspunkt.
| Det här hjälper vi till med | Small | Medium (rekommenderat) | Large |
|---|---|---|---|
| Teknisk flytt av data och historik | Ingår | Ingår | Ingår |
| Uppsättning och konfiguration av HubSpot | Ingår, standarduppsättning | Ingår, byggd efter din process | Ingår, byggd efter din process |
| Onboarding och utbildning | Grundlig onboarding för alla användare | Utbildning per team, sälj, marknad och kundservice | Utbildning per team, plus fördjupning efter lanseringen |
| Genomgång av processer före uppsättning | Tillval | Ingår | Ingår |
| Rapporter och dashboards | Tillval | Ingår | Ingår |
| Kopplingar till andra system | Tillval | Tillval | Ingår |
| Stöd efter lansering | Tillval | Tre månader, från 40 timmar i månaden | Tre månader, från 40 timmar i månaden |
| Vidareutveckling efter lansering | Tillval | Tillval | Proaktiv vidareutveckling, från 40 timmar i månaden |
Berätta vad du kör idag, så går vi igenom vad som behöver följa med och vilket upplägg som passar.
Frågor om att byta CRM från Salesforce till HubSpot.
Ja. Kontakter, företag, affärer och de aktiviteter som hör till dem flyttas över. Allt behöver däremot inte med. Vad som ska följa med och vad som är värt att lämna kvar bestäms i discoveryn.
Har du kopplingar till andra system byggs de om. En koppling är skriven mot det gamla systemet och går inte att flytta, så vi går igenom vilka som ska följa med och bygger om dem mot HubSpot. Har du inga kopplingar blir projektet enklare.
Medium är utgångspunkten för de flesta. Small passar de som har hög intern kompetens och egna resurser att se onboardingen i mål. Large passar när flera system hänger ihop med CRM:et och du vill fortsätta utveckla HubSpot efter bytet.
Lite slarvigt så kan man säga att det beror på vad som kostar dig mest, kalendertid eller risk. Ett CRM-byte kan köras snabbt med mer risk, eller planerat med längre kalendertid. De bästa migreringar hittar ett mellanläge mellan dessa risk och tid.
På cut-off-dagen, som är sista dagen för arbete i det gamla systemet. Datumet sätts i tidplanen.
Det beror på upplägget. I Medium och Large ingår support de första månaderna, med ett bestämt antal timmar i månaden. I Large ingår dessutom proaktiv vidareutveckling, alltså att vi fortsätter bygga ut HubSpot efter att bytet är klart. Vi finns tillgängliga medan frågorna kommer, digitalt eller på plats.
Omfattning och pris sätts efter era behov och önskemål.
Du behöver inte ha svaret på allt innan du hör av dig. Det räcker att du vet vad du kör idag.
Vi går igenom hur du arbetar i dag, vad som behöver följa med och vilket av de tre uppläggen som passar. Efter det vet du vad ett byte kräver av teamen.